Aktualności

[VIDEO] Kolejne podpisy złożone. Szpitale w Jarosławiu i w Leżajsku z dofinansowaniem z RPO

Inwestycje w szpitalach w Jarosławiu i w Leżajsku już trwają. Dlatego dofinasowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego mają dla tych placówek olbrzymie znaczenie. Dziś podpisano stosowne umowy w Leżajsku i w Jarosławiu.

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu inwestycję rozpoczęło już w kwietniu, licząc na pozytywne rozstrzygnięcie konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Prace kosztować będą prawie 15,5 mln zł, z czego blisko 10 mln to dofinansowanie w ramach RPO WP 2014-2020.

 

- Gratuluję szpitalowi odwagi, że dyrekcja zdecydowała się wcześniej rozpocząć inwestycję. Projekt też był napisany bardzo dobrze. W Jarosławiu zostaną zbudowane bądź rozbudowane: nowoczesny blok operacyjny, centralna sterylizatornia oraz oddział położniczo - ginekologiczny i neonatologiczny – tłumaczy Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa, odpowiedzialny za ochronę zdrowia. W poniedziałek złożył podpis pod umową wspólnie z drugi członkiem zarządu Lucjanem Kuźniarem.

 

- Dla mnie bardzo istotny jest fakt, że dbamy o priorytetowe sprawy dla naszego województwa, mam na myśli przede wszystkim pomoc dla kobiet, które spodziewają się dzieci oraz dla pacjentów, którzy właśnie przyszli na świat. Od wielu lat służba zdrowia w powiecie jarosławskim wymaga gruntownej modernizacji. Wiele budynków czy pomieszczeń jest w kiepskim stanie. Ta inwestycja i kolejne, które planuje szpital i o które się stara, poprawi ten niekorzystny wizerunek – dodał Lucjan Kuźniar.

W imieniu szpitala pod umową podpisał się dyrektor Stanisław Krasny, a podniosłej chwili asystowali m.in. poseł Anna Schmidt-Rodziewicz oraz starosta jarosławski Tadeusz Chrzan. Senatora Mieczysława Golbę reprezentował Andrzej Homa.

 W Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu Centralna sterylizatornia połączona będzie z blokiem operacyjnym szybem windowym z dźwigiem do transportu narzędzi i materiałów operacyjnych. W szpitalu obiekcie realizowane będą funkcje medyczne w następujących oddziałach:

•   Ginekologiczno-Położniczy: 23 łóżka w pododdziale ginekologicznym i 12 w pododdziale położniczym z Traktem Porodowym (sala porodowa porodów rodzinnych, sala porodowa dwustanowiskowa)

•   Neonatologiczny: 11 łóżeczek

•   Blok Operacyjny (5 sal operacyjnych w tym jedna do cięć cesarskich)

Dodatkowo w obiekcie przewidziano: aptekę szpitalną, pomieszczenia pro-morte oraz pomieszczenia techniczne i magazynowe.

W Leżajsku także trwają już prace, których realizacja będzie dofinasowana z RPO WP. Ich wartość to prawie 18 mln zł, a wsparcie z RPO to kwota blisko 10 mln zł. 

Inwestycja polega na rozbudowie istniejącego budynku szpitala o Pawilon Diagnostyczno-Zabiegowy i wyposażeniu go w niezbędne narzędzia, przyrządy, urządzenia z oprogramowaniem. W pawilonie funkcjonować będą: blok operacyjny wraz z powiązaną funkcjonalnie centralną sterylizatornią oraz pracownia TK i RM.

- Szpital w Leżajsku jest ważnym elementem w system podkarpackiej ochrony zdrowia. Inwestycja także już się rozpoczęła i będzie niezwykle ważna dla mieszkańców, ale również dla personelu, który będzie mógł pracować w najlepszych warunkach. Komfort pracy w ochronie zdrowia jest również bardzo ważny – podsumował Stanisław Kruczek.

Umowę na dofinansowanie leżajskiego szpitala w imieniu zarządu województwa podpisał Stanisław Kruczek, natomiast szpital reprezentował  dyrektor Marian Furmanek. Oficjalnemu podpisaniu towarzyszyli posłowie Jerzy Paul i Mieczysław Miazga, starosta leżajski Marek Śliż oraz burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański.