Aktualności

[VIDEO] RPO dla szpitali w Kolbuszowej i w Rzeszowie

Budowa nowego bloku operacyjnego w Kolbuszowej oraz modernizacja i wyposażeniem traktu porodowego w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie – to jedne z wielu inwestycji, które wspomniane placówki mogą przeprowadzić dzięki dotacjom z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dziś podpisano kolejne umowy.

W kolbuszowskim szpitalu w tym celu dojdzie do przebudowy pomieszczeń po byłej Izbie Przyjęć oraz dobudowana zostanie część skrzydła przylegającego do tych pomieszczeń. Tak powstaną pomieszczenia na potrzeby Bloku Operacyjnego. Oddział ten zostanie tak wyposażony w niezbędną i nowoczesną infrastrukturę jak i sprzęt medyczny.

 

Umowę podpisano uroczyście w starostwie. Podpisy złożyli marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Bogdan Romaniuk oraz dyrektor szpitala Zbigniew Strzelczyk w obecności posła Zbigniewa Chmielowca, senatora Zdzisława Pupy, radnej województwa Ewy Draus oraz jako gospodarz starosty kolbuszowskiego Józefa Kardysia.

- Przypomnę, że suma środków, które trafią do systemu opieki zdrowotnej na inwestycje w naszym województwie to 540 mln złotych. Tak się dobrze składa, że praktycznie wszystkie szpitale powiatowe otrzymają pomoc. Dla kolbuszowskiego i rzeszowskiego szpitala to duża inwestycje. Dyrektor Strzelczyk podkreśla, że największa w historii kolbuszowskiego szpitala. Powstanie tu nowy blok operacyjny. Szpital złożył bardzo dobry wniosek, a starostwo szuka dodatkowych środków również z innych źródeł. W rzeszowskim szpitalu pieniądze będą przeznaczone na poprawę jakości usług świadczonych na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym. Jak widać jest to kompleksowy projekt, ważny z punktu widzenia mieszkańców Rzeszowa i regionu. W uroczysty sposób podpisujemy tę umowę, aby mieszkańcy wiedzieli, że będą takie istotne dla nich inwestycje, bo przecież są one robione właśnie dla nich, aby poprawić standard usług zdrowotnych świadczonych w regionie - powiedział tuż przed podpisaniem umowy marszałek Władysław Ortyl.

- Pracuję w tym szpitalu 26 lat i nie było jeszcze tak dużej dotacji. To jest kompleksowa inwestycja, bo oprócz prac wspomnianych przez marszałka, wzbogacimy się o nowoczesny sprzęt diagnostyczny – dodał dyrektor placówki Zbigniew Strzelczyk.

Koszt kolbuszowskiej inwestycji to prawie 11,5 mln zł, z czego unijne wsparcie to prawie 10 mln. Inwestycje mają być gotowe w październiku przyszłego roku. Poseł Zbigniew Chmielowiec przypomniał z kolei o dodatkowych pieniądzach, które kolbuszowski szpital pozyskał z rezerwy budżetu państwa, za które zakupiona zostanie nowa karetka i sprzęt medyczny.

Niewiele mniej, bo ponad 9,5 mln zł, kosztować będą prace w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Rzeszowie. Dofinansowanie ze środków RPO WP to kwota 8,2 mln zł. Pieniądze będą przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla Bloku Operacyjnego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a także na modernizacje i wyposażenie traktu porodowego Klinicznego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w aparaturę medyczną. Zakres modernizacji obejmuje m.in. prace budowlane, instalacje elektryczne i sanitarne związane z modernizacją Traktu Porodowego Klinicznego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego m. in. przebudowę pomieszczeń istniejących sanitariatów; przebudowę pomieszczenia intensywnego nadzoru przedporodowego oraz sali poporodowej; przebudowę istniejącej sali operacyjnej. Podpisy pod umową na dofinansowanie złożyli marszałek Władysław Ortyl oraz dyrektor szpitala Grzegorz Materna. Towarzyszyli przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

W szpitalu miejskim średnio rocznie leczymy około 30 tysięcy pacjentów, wykonujemy około 8 tysięcy operacji, a rodzi się u nas około półtora tysiąca dzieci. Te liczby pokazują, że musimy inwestować i w rozwój bloku operacyjnego, i w rozwój traktu porodowego.  Dzięki tym pieniądzom uda nam się kupić ponad 1 200 pozycji sprzętu medycznego właśnie dla bloku operacyjnego i traktu porodowego, a do tego uda nam się zmodernizować cały trakt porodowy. Pacjentki, które oczekują na poród i te, które będą po porodzie,  będą u nas przebywać w komfortowych warunkach. Dlatego panie marszałku bardzo serdecznie za to dziękuję – mówił na konferencji prasowej dyrektor SP ZOZ nr 1 w Rzeszowie Grzegorz Materna.

Bardzo dziękuję panu marszałkowi za kolejne pieniądze, które zostały przydzielone dla Rzeszowa, w tym przypadku dla służby zdrowia. Służba zdrowia w naszym mieście – szpitale wojewódzkie i szpital miejski – jest bardzo dobrze oceniana, znajduje się na 2-3 miejscu w Polsce. Bardzo dziękuję za kolejne  pieniądze, które przyczynią się do dalszej poprawy opieki zdrowotnej dla mieszkańców Rzeszowa – mówił prezydent Tadeusz Ferenc.

Grzegorz Materna dodał, że prace m.in. przy oddziale porodowym potrwają nomen omen… 9 miesięcy.

Poniżej wypowiedzi dyrektora SP ZOZ w Rzeszowie, a także parlamentarzystów i smorządowców z Kolbuszowej, działających na rzecz placówki ochrony zdrowia.

Zapraszamy na obszernę fotorelację dostępną na portalu podkarpackie.pl