Aktualności

10 mln zł z RPO dla szpitala w Lesku

Rozbudowa i przebudowa obecnego budynku, to cel, na który dyrekcja przeznaczy pieniądze z unijnej dotacji. Na specjalnej konferencji prasowej, w obecności kamer, podpis pod umową złożyła dziś wicemarszałek Maria Kurowska.
 
Leski szpital będzie rozbudowywany. Chodzi o 4 kondygnacyjny budynek, który stanie obok używanego w tej chwili. Nowy obiekt będzie miał częściową piwnicę, którą zarezerwowano na montaż szpitalnych modułowych urządzeń technicznych. Parter nowego budynku, którego powierzchnia użytkowa wyniesie 2891,10 m2, zajmie apteka, zaplecze magazynowe oraz przyszpitalne poradnie. I piętro przeznaczone będzie dla oddziału rehabilitacyjnego, który docelowo pomieści 44 łóżka. Blok operacyjny i centralna sterylizatornia, której do tej pory w leskim szpitalu nie było, ulokowane będą na II piętrze. Tam też powstanie punkt pielęgnacji noworodka, sala wybudzeniowa, pomieszczenia personelu, magazynowe i gospodarcze. Zaplecze socjalne zajmie III piętro.
 
Chcę podziękować pracownikom, którzy wzięli na siebie przygotowanie tego wniosku i jak widać zrobili to bardzo dobrze, bo zyskał pozytywną ocenę. Jak ważny jest to wniosek dla powiatu leskiego zapewne przekonamy się za 2 lub 3 lata, bo zapewne w synergii z innymi naszymi pomysłami spowoduje, że z dużym prawdopodobieństwem będziemy dobrym miejscem do leczenia ludzi, a turystów mamy sporo – powiedział dyrektor Robert Płaziak.
 
 
Koszt inwestycji w leskiej placówce to prawie 20 mln zł, z czego wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego to blisko połowa tej kwoty. Prace budowlane zakończą się dokładnie za rok, 31 listopada 2018 r.
Podpisy pod umową dotacyjną złożyli dziś w starostwie wicemarszałek Maria Kurowska oraz dyrektor szpitala Robert Płaziak. Za stołem zasiedli również posłowie Bogdan Rzońca oraz Piotr Uruski, Wojciech Zając, radny wojewódzki oraz przewodniczący sejmikowej Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej, a także gospodarz miejsca Andrzej Olesiuk, starosta leski. 
Bardzo cieszę się, że mogę dzisiaj podpisać tę umowę, bo to kolejny raz, kiedy na południe województwa trafiają duże pieniądze – powiedziała wicemarszałek. – Te 10 milionów przeznaczamy na rozbudowę szpitala, bo ochrona zdrowia tu, w powiecie leskim, musi być dostępna dla każdego, kto potrzebuje profesjonalnej i szybkiej pomocy – argumentowała Maria Kurowska. 
Szpital w Lesku to jeden z 19 szpitali powiatowych, które otrzymały unijne pieniądze. Razem z kwotą, którą z RPO dostaną też szpitale wojewódzkie, podkarpacka służba zdrowia zrealizuje inwestycje na prawie 0,5 miliarda złotych.
 

Zapraszamy na obszernę fotorelację dostępną na portalu podkarpackie.pl