Aktualności

Debatowali o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Kompleksowa i skoordynowana pomoc w problemach zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży z perspektywy różnych resortów, instytucji i profesji - to temat podkarpackiego forum zorganizowanego w urzędzie marszałkowskim.

W konferencji, a później w dyskusjach panelowych głos zabrali m.in. eksperci oraz przedstawiciele ministerstw zdrowia, edukacji, rodziny i polityki społecznej, przedstawiciele samorządów i administracji wojewódzkiej, placówek leczniczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, szkół specjalnych, ośrodków wsparcia i interwencji kryzysowej oraz zespołów kuratorów sądowych.

Na konferencji nawiązano do Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który ma na celu upowszechnianie i rozwój środowiskowej opieki psychiatrycznej, w tym dotyczącej dzieci i młodzieży.

– Jest to kwestia niezwykle ważna, bo problemu zdrowia psychicznego najmłodszych nie można bagatelizować. Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na skutki zanikania więzi społecznych oraz rodzinnych, a problemy niezdiagnozowane wystarczająco szybko mogą nasilić się w dorosłym życiu – mówił Stanisław Kruczek, który podkreślił, że konferencja została zorganizowana w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

- Szukamy odpowiedzi na pytanie, jak zorganizować kompleksową i skoordynowaną pomoc w problemach zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz, jak wspomagać ich rozwój osobowy we wspólnocie rodzinnej i szkolnej - powiedział Kruczek, dodając - Dzieci i młodzież potrzebują szczęśliwej rodziny i przyjaznej szkoły, dlatego w tym celu współpracujemy z rodzicami i nauczycielami wspierając ich wysiłki wychowawcze – mówił.  

Zapraszamy na fotorelację dostępną na portalu podkarpackie.pl