Aktualności

Kamień węgielny pod budowę szpitala w Łańcucie

Symboliczne wmurowanie kamienia spod Góry Gargano, gdzie znajduje się Sanktuarium Św. Michała Archanioła to kolejna ważna data związana z największą inwestycją w historii powiatu łańcuckiego. W uroczystości uczestniczył członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek.

Rozbudowa szpitala im. Św. Michała Archanioła w Łańcucie o anestezjologię, intensywną terapię, blok operacyjny oraz pozostałe oddziały to przedsięwzięcia, które w ogromnym stopniu podniesie standard leczenia pacjentów. -  Nie byłoby tej budowy, gdyby nie poparcie rady powiatu, wsparcie samorządu wojewódzkiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego – mówił starosta Adam Krzysztoń.

Zadanie realizowane w Łańcucie to największa inwestycja w służbę zdrowia realizowana obecnie przez samorządy powiatowe na Podkarpaciu. - W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w 2017 r. podpisaliśmy umowy z wieloma powiatami na dofinansowanie inwestycji ze środków UE. Każdy powiat musiał zapewnić wkład własny, ale żaden nie odważył się na tak dużą inwestycję jak samorząd łańcucki – podkreślił Stanisław Kruczek. Członek zarządu podziękował władzom powiatu odwagi i zaznaczył, że podejmowane wysiłki będą służyć nie tylko pacjentom powiatu, ale również Podkarpacia.

Stanisław Kruczek przypomniał, że coraz większe znaczenie dla służby zdrowia na Podkarpaciu ma BGK. – Bank co widać na przykładzie Łańcuta pomaga w finansowaniu dużych inwestycji, jest także ważnym partnerem w restrukturyzacji szpitali wojewódzkich. Dzięki obniżeniu kosztów obsługi zobowiązań finansowych mamy więcej środków na leczenie pacjentów i inne ważne potrzeby związane z ochroną zdrowia – mówił.

Podobnego zdania na temat znaczenia inwestycji dla regionu jest były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, a obecnie senator prof. Aleksander Bobko. - Szpital w Łańcucie współpracuje z uniwersytetem, ma w swojej strukturze oddziały kliniczne, jest i będzie miejscem kształcenia lekarzy – mówił profesor Bobko.

Długo czekaliśmy na to, żeby budowa ruszyła.  Wiele osób niepokoiło się o przeszłość szpitala. Dziś gdy widać rosnące mury nastroje są zupełnie inne i nie ma wątpliwości, że inwestycję uda się dokończyć – przekonywał poseł Kazimierz Gołojuch.

Całkowity koszt inwestycji wynosi blisko 50 mln zł  z czego 10 mln zł to wsparcie jakie samorząd powiatowy dostał z UE na mocy umowy podpisanej w październiku 2017 r. z Zarządem Województwa Podkarpackiego.  Zadanie obejmuje m.in.  budowę nowego pawilonu, do którego zostaną przeniesione oddział anestezjologii i intensywnej terapii, blok operacyjny, izba przyjęć oraz oddziały chirurgiczny, urazowo-ortopedyczny, pediatryczny, ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny, a także pracownie diagnostyki obrazowej.

Zapraszamy na fotorelację dostępną na portalu podkarpackie.pl