Aktualności

Konferencja diagnostów laboratoryjnych w Rzeszowie

Jaką rolę odgrywa medycyna laboratoryjna w systemie ochrony zdrowia? Na taki temat rozmawiano podczas konferencji diagnostów laboratoryjnych, która 3 października odbyła się w urzędzie marszałkowskim. Na zakończenie spotkania odbył się briefing prasowy z udziałem m.in. marszałka województwa Władysława Ortyla i szefa NFZ Adama Niedzielskiego.

Konferencja prasowa dotyczyła aktualnych spraw związanych z podkarpacką służbą zdrowia oraz debatą diagnostów. Szef Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiedział w Rzeszowie, że dla jego instytucji jako płatnika kluczowa będzie w najbliższych latach jakość usług:

- Narodowy Fundusz Zdrowia w coraz większym stopniu będzie realizował politykę płacenia za jakość, za wyniki stosowanych procedur, a nie za same tylko procedury, co wymaga rozbudowy wiedzy, bazy , danych którymi operuje NFZ – mówił szef NFZ.

 Adam Niedzielski podał także informacje, że na przestrzeni ostatnich czterech lat budżet rzeszowskiego oddziału NFZ wzrósł o 30 procent.

 - To oznacza, że jest więcej środków, które możemy przeznaczyć na pacjentów, lepsza jest dostępność usług – mówił Niedzielski.

Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych obecna na rzeszowskiej konferencji podkreślała, jak ważna jest jakość badań laboratoryjnych w leczeniu pacjentów. Mówiła także o nierównomiernym rozłożeniu diagnostów laboratoryjnych w kraju oraz innych kwestiach dotyczących tej grupy medycznej.

 - Konferencja ma pomóc diagnostom laboratoryjnym i organizatorom ochrony zdrowia w Polsce poznać nawzajem swoje problemy – tłumaczyła prezes Niewiadomska.

Marszałek Władysław Ortyl dziękując za organizację spotkania mówił o interdyscyplinaroności diagnostyki laboratoryjnej. Omówił także proces restrukturyzacji, jaki trwa w podkarpackich szpitalach i podał, że do podkarpackich szpitali – nie tylko wojewódzkich – trafiło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 ponad 600 mln złotych.

- Tych 600 mln to są tylko środki unijne, które trafiły do naszych szpitali powiatowych i wojewódzkich, praktycznie do każdego powiatu. To dobry prognostyk, dobra wiadomość. Do tego trzeba śmiało dołożyć ponad 500 mln, które trafiło z budżetu państwa na inwestycje, zakupy nowoczesnego sprzętu – wyliczał marszałek.

W konferencji prasowej uczestniczyli także lokalni parlamentarzyści: posłowie RP Halina Szydełko i Wojciech Buczak, a także szef podkarpackiego NFZ. Więcej szczegółów w naszej relacji filmowej z briefingu.

WIDEO

 

 W trakcie konferecnji marszałek skomentował także sprawę anonimowego listu dot. syt. w KSW nr 2 w Rzeszowie.

 

Podczas spotkania diagnostów była możliwość skorzystania z szeregu badań profilaktycznych np. cytologii, pomiaru poziomu cukru, ciśnienia itp.

 

Źródło: https://podkarpackie.pl/index.php/zdrowie/7159-konferencja-diagnostow-laboratoryjnych-w-rzeszowie