Aktualności

Nowoczesna aparatura diagnostyczna jest już w Rzeszowie

W Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym przy ulicy Warzywnej trwa montaż gammakamery, czyli wysokiej klasy sprzętu umożlwiającego m.in. diagnozowanie i leczenie chorób nowotworowych. Pierwsi pacjenci będą mogli z niego korzystać w połowie stycznia 2018 r.

Dziś podczas konferencji prasowej z udziałem m.in. członka zarządu województwa podkarpackiego Stanisława Kruczka, poseł Krystyny Wróblewskiej oraz dyrektora Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego Mirosława Sosny poinformowano o znaczeniu tego zakupu dla pacjentów Podkarpacia i dalszych planach związanych z doposażeniem wojewódzkich szpitali w nowoczesną aparaturę medyczną.

Inwestycja o wartości blisko 3,4 mln zł była możliwa przede wszystkim dzięki wsparciu z budżetu państwa. Rząd w ramach rezerwy celowej pokrył blisko 80 % kosztów. Resztę środków zapewniły samorząd wojewódzki oraz nasza placówka przy ulicy Warzywnej.  Na uwagę zasługuje fakt, że jest to bardzo wysokiej klasy sprzęt, który w połączeniu z tomografem komputerowym umożliwi skuteczną diagnostykę chorób nowotworowych – mówił Stanisław Kruczek członek zarządu województwa podkarpackiego.

Poseł Krystyna Wróblewska podkreśliła, że o zakupie nowej gammakamery zdecydował fakt, że dotychczasowy sprzęt był już mocno zużyty, a jego dalsza eksploatacja praktycznie niemożliwa.

Stąd moje zabiegi, by w rezerwie celowej znaleźć środki na zakup sprzętu. W innym wypadku nasi pacjenci musieliby jeździć na tego typu zabiegi poza granice Podkarpacia – mówiła. Poseł Wróblewska dodała, że to nie koniec zakupów. Liczymy na to, że w przyszłym roku dzięki wsparciu rządu na Podkarpacie trafi sprzęt do badania PET, co zapewni jeszcze skuteczniejsze wykrywanie nowotworów.

Urządzenie trafiło do nas ze Stanów Zjednoczonych. Podróży towarzyszyły duże emocje z naszej strony, ponieważ dla nas jest ważna każda godzina. W Zespole Specjalistycznym diagnozujemy nawet noworodki – wyjaśniał dyrektor Mirosław Sosna. Dyrektor przyznał, że montaż i kalibracja aparatury jest czasochłonna, dlatego sprzęt będzie gotowy do pracy w połowie stycznia 2018 r.

 

Zapraszamy na fotorelację dostępną na portalu podkarpackie.pl