Aktualności

Nowoczesna aparatura medyczna dla szpitala „na górce”

Sprzęt o wartości 6,5 mln złotych trafił do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie. Na długiej liście zakupów znalazły się m.in. systemy neuronawigacji i neuromonitoringu, aparaty RTG, ultrasonografy, inkubatory noworodkowe. Urządzenia podniosą poziom leczenia i diagnozowania pacjentów.

Poprawa warunków będzie widoczna szczególności w zakresie opieki nad najmniejszymi, a co za tym idzie najbardziej wymagającymi pacjentami, dla których zakupiono nowoczesne inkubatory. Systemy neuromonitoringu jak również neuronawigacji przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa prowadzonych zabiegów operacyjnych. Ważną grupę stanowi sprzęt diagnostyczny – pozyskane zostały ultrasonografy oraz wysokiej klasy aparaty RTG w tym w pełni cyfrowy śródoperacyjny system rentgenowski.

- Zakup sprzętu w ostatnim kwartale 2017 r. był możliwy dzięki zaangażowaniu środków samorządu wojewódzkiego i wsparciu z budżetu państwa. Tak się dzieje w większości zakupów realizowanych obecnie na terenie Podkarpacia – mówił członek zarządu Stanisław Kruczek.

Stanisław Kruczek zaznaczył, że pozyskiwanie aparatury medycznej to część dużego procesu, który w najbliższych latach wyraźnie poprawi standard obsługi pacjentów na terenie Podkarpacia.

– Obecnie dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego, samorządów powiatowych i województwa są realizowane inwestycje o łącznej wartości przekraczającej 500 mln złotych – podkreśla członek zarządu.

- Opieka nad chorymi w naszym wieloprofilowym szpitalu wymaga właściwego podejścia do monitorowania funkcji życiowych jak również samego komfortu pacjentów. Dokonano zakupów pulsoksymetrów, monitorów funkcji życiowych oraz łóżek szpitalnych. Znacznej poprawie uległa sytuacja w zakresie prowadzenia badań i zabiegów endoskopowych gdzie nowoczesny sprzęt zwiększy dostępność do tych procedur medycznych – wyjaśnia Krzysztof Bałata dyrektor szpitala. Dyrektor przyznał też, że kwota 6,5 mln zł to duże wsparcie dla placówki, ale potrzeby są znacznie większe.

Na długiej liście zakupów największe zainteresowanie wywołał unikatowy w naszym województwie system do neuronawigacji i neuromonitoringu.

- Mówiąc obrazowo jest to komputerowy atlas mózgu, który pomoże w leczeniu najtrudniejszych przypadków. Operacje typu usuwanie guza mózgu poprzedzamy licznymi badaniami. Pozyskane dane będą importowane do   naszego urządzenia, co pozwoli nam stworzyć bardzo precyzyjny obraz mózgu i guza – mówił lekarz medycyny Jan Flakiewicz kierownik oddziału neurochirurgii i neurotraumatologii. Zaznaczył, że to rozwiązanie umożliwi bardzo precyzyjne wykonywanie operacji, co zmniejsza ryzyko powikłań.  

Oficjalne przekazanie aparatury było połączone z obchodami Dnia Chorego, z tej okazji odbyła się w szpitalu msza święta w intencji pacjentów i personelu. W nabożeństwie uczestniczył ksiądz biskup Jan Wątroba, który wcześniej poświęcił sprzęt medyczny.

Jakub Czarnota

Kancelaria Zarządu

 

Zapraszamy na fotorelację dostępną na portalu podkarpackie.pl