Aktualności

Nowoczesny sprzęt trafi do szpitali na Podkarpaciu

Wysokiej klasy aparatura medyczna umożliwiająca diagnozowanie i leczenia chorób nowotworowych oraz neurologicznych wkrótce trafi do podmiotów zarządzanych przez samorząd wojewódzki. Wartość planowanych inwestycji to blisko 6 mln zł, w znacznym stopniu będą sfinansowane z budżetu państwa.

Dziś członek zarządu Stanisław Kruczek podpisał umowę z wojewodą Ewą Leniart o przekazaniu 4,7 mln zł na zakup m.in. gammakamery oraz systemów do neuronawigacji i neuromonitoringu. W spotkaniu uczestniczyli także starostowie powiatów tarnobrzeskiego, leskiego i bieszczadzkiego, ponieważ zarządzone przez nich szpitale także znalazły się na liście podmiotów objętych rządowym wsparciem.

Pieniądze na zadania inwestycyjne w województwie oraz powiatach pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Jako wojewoda wystąpiłam do rządu o przekazaniu środków na aparaturę medyczną, ponieważ przemawia za tym bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Podkarpacia – mówiła Ewa Leniart.

Wojewoda podkreśla, że dzięki tym środkom oraz wkładowi samorządów poprawi się dostępność i jakość opieki zdrowotnej, nie tylko w zakresie leczenia i terapii, ale również diagnostyki.

 

 

Stanisław Kruczek przyznał, że zakup nowej gammakamery dla Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie to wydarzenie na które samorząd i lekarze czekali od dawna. 

Obecna aparatura od 11 lat jest w ciągłej eksploatacji, a jej dalsze serwisowanie nie jest możliwe chociażby z powodu braku dostępu do części zamiennych. Wsparciem jest także objęty Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 w Rzeszowie. – Zakup systemów do neuronawigacji i neuromonitoringu, a także innych urządzeń bardzo pomoże w leczeniu chorób neurologicznych. Mówimy tu o sprzęcie bardzo wysokiej klasy, którym nie może pochwalić się żadna inna placówka na Podkarpaciu – mówił Stanisław Kruczek.

Blisko milion złotych przekazanych dla powiatu leskiego zostanie zainwestowane w oddział ginekologiczno-położniczy. Powiat tarnobrzeski dzięki otrzymanym 170 tys. złotych zakupi ultrasonograf do wykonywania badań diagnostycznych z  przeznaczeniem dla szpitala w Nowej Dębie. Natomiast powiat bieszczadzki zakupi karetkę z wyposażeniem oraz aparaturę medyczną dla szpitala w Ustrzykach Dolnych. Powiat otrzymał na ten cel 1,2 mln złotych.

Zapraszamy na fotorelację dostępną na portalu podkarpackie.pl