Aktualności

Nowy akcelerator dla szpitala przy Chopina

Blisko 22 mln złotych otrzyma Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 w Rzeszowie na rozwój Podkarpackiego Centrum Onkologii. Dzisiaj w szpitalu wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podpisała z dyrektorem Witoldem Wiśniewskim umowę zapewniającą unijne dofinansowanie dla inwestycji. 

- Wsparcie jaki otrzymujemy pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Chciałbym podziękować podkarpackim parlamentarzystom i ministerstwu zdrowia za wsparcie w zmianach prawnych, które dopuściły szpitale kliniczne do starania się o środki w programach o charakterze ponadregionalnym. Gdyby brakło odpowiednich regulacji dziś nie byłoby tej umowy – mówił członek zarządu Stanisław Kruczek. 

Stanisław Kruczek podkreślił, że szpitale wojewódzki są w trakcie realizacji wielu inwestycji  finansowanych w dużym stopniu ze środków zewnętrznych, ponieważ mogą liczyć na wsparcie samorządu.

– Zarząd wojewódzki na czele z marszałkiem Władysławem Ortylem pilnuje, by w budżecie Podkarpacia były środki gwarantujące szpitalom wkład własny. Chodzi nam o to, by dyrektorzy nie martwili się skąd wezmą pieniądze na dołożenie do projektów unijnych czy rządowych, tylko by aplikowali o środki i realizowali zadania – mówi członek zarządu.  

Efekty takie polityki doceniła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

– Byłam dyrektorem szpitala i doskonale wiem jak skomplikowane jest pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje. Nie ukrywam, że skala przedsięwzięć realizowana przez szpitale na Podkarpaciu robi bardzo dobre wrażenie – mówiła minister.

Warto przypomnieć, że dzięki decyzji zarządu wojewódzkiego umożliwiającej szpitalom starania się o środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020  możliwa jest realizacja inwestycji o łącznej wartości 500 mln zł. 

Zawarta dziś umowa o dofinansowanie dotyczy projektu o nazwie „Rozbudowa, budowa, zakup akceleratora z wyposażeniem oraz wymiana akceleratora z adaptacją pomieszczenia w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie”.  Dyrektor Witold Wiśniewski przekonywał, że zadanie przyczyni się do  poprawy jakości leczenia pacjentów onkologicznych i skrócenia procesu, jaki pacjent musi przebyć, by poddać się zabiegom. 

Konieczność inwestowania w onkologię nie budzi dziś najmniejszych wątpliwości, a przemawiają za tym alarmujące dane. Według Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w ciągu najbliższych 10 lat liczba pacjentów onkologicznych wzrośnie o 28%!

Wojewoda Ewa Leniart podczas konferencji zwróciła uwagę, że na Podkarpaciu jest zainstalowane siedem akceleratorów (4 w Brzozowie i 3 w Rzeszowie), ta liczba powinna wzrosnąć do dziesięciu.  

 

Zapraszamy na fotorelację dostępną na portalu podkarpackie.pl