Aktualności

Otwarcie nowego pawilonu diagnostyczno-zabiegowego w Centrum Medycznym w Łańcucie

Nowoczesny pawilon diagnostyczno- zabiegowy w Łańcucie to kolejna inwestycja w podkarpackiej służbie zdrowia dofinasowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. W sobotę 21 września 2019 r. dokonano jego uroczystego otwarcia i poświęcenia w Centrum Medycznym sp. z o. o. w Łańcucie. Na uroczystości otwarcia samorząd województwa podkarpackiego reprezentowali członek zarządu Stanisław Kruczek oraz wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Stanisław Kruczek, który w zarządzie województwa odpowiada za służbę zdrowia, przypomniał, że inwestycje w podkarpackiej służbie zdrowia to ponad 500 mln zł, z tego ponad 260 mln zł to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Gratulując otwarcia nowego pawilonu diagnostycznego zabiegowego Stanisław Kruczek podkreślił determinację samorządu powiatowego w dążeniu do realizacji tej tak ważnej dla mieszkańców powiatu łańcuckiego inwestycji. Podziękował w imieniu zarządu województwa wszystkim, którzy przyczynili się zakończenia tej inwestycji. Podkreślił także, iż otwarcie nowoczesnego pawilonu diagnostyczno – zabiegowego w Centrum Medycznym w Łańcucie, to także znaczący krok w stronę utworzenia Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie. W ramach Szpitala Uniwersyteckiego w Centrum Medycznym w Łańcucie funkcjonować mogą: kliniczny oddział chorób zakaźnych, kliniczny oddział geriatryczny oraz kliniczny oddział psychiatrii dziecięcej.

Całkowity koszt inwestycji wraz z podstawowym wyposażeniem w sprzęt i aparaturę medyczną wyniósł 50,8 mln zł.  Blisko 9,4 mln zł na inwestycję zostało przekazane przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Pozostała kwota 34,5 mln zł pozyskana została z kredytu bankowego udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na okres 25 lat. Kredyt poręczony został przez Powiat Łańcucki, który poprzez coroczne zwiększenie kapitału spłacał będzie raty kapitałowe. Pozostała kwota pokryta została ze środków własnych „Centrum Medycznego w Łańcucie” sp. z o.o.
Dotychczas oddziały zabiegowe łańcuckiego szpitala wraz z zapleczem mieściły się w budynkach pochodzących z pierwszej połowy XX wieku, stanowiących kiedyś zaplecze gospodarcze dla rezydencji hrabiego Alfreda Potockiego. Budynki te ze względu na układ architektoniczny i technologię budowy nie nadawały się do adaptacji i przebudowy.
Do nowego pawilonu diagnostyczna–zabiegowego zostały przeniesione Oddziały: Ginekologiczno-Położniczy, Neonatologiczny, Chirurgiczny, Urazowo-Ortopedyczny oraz Pediatryczny. W nowym pawilonie znajdują się także pracownie RTG, MR, TK oraz pracownia endoskopii wyposażone w nowoczesny sprzęt.  Na pierwszym piętrze budynku znajdą się także: Blok Operacyjny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Całkowita powierzchnia nowego pawilonu to 6042,90 m kw. 

https://podkarpackie.pl/index.php/zdrowie/7117-otwarcie-nowego-pawilonu-diagnostyczno-zabiegowego-w-centrum-medycznym-w-lancucie