Aktualności

Pielęgniarki w habitach

Dziś w holu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego otwarto wystawę poświęconą żeńskim zgromadzeniom zakonnym w posłudze chorych. Zwiedzający mogą zapoznać się ze zbiorami Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie, opisującymi i ilustrującymi pracę sióstr zakonnych w pierwszej połowie XX wieku.

Członek zarządu Stanisław Kruczek podziękował twórcom wystawy za wysiłek na rzecz upowszechniania wiedzy o zaangażowaniu zgromadzeń w pielęgniarstwo.

- Wiemy, że rozwój szpitalnictwa w całej Europie już od czasów średniowiecza był związany z działalnością zakonów, co było realizacją ewangelickiego przykazania miłości bliźniego – mówił Stanisław Kruczek. Członek zarządu podkreśli, że obecnie w Polsce kościół odgrywa coraz większą rolę w opiekowaniu się ludźmi, którzy ze względu na wiek czy stan zdrowia tego potrzebuj.

W otwarciu uczestniczyli również wicewojewoda Lucyna Podhalicz, członek zarządu województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej Wojciech Giermaziak. Wystawę można zwiedzać do 8 czerwca br.

Zapraszamy na fotorelację dostępną na portalu podkarpackie.pl