Aktualności

Szpital „na górce” pomoże bezpłodnym

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie otwarto Referencyjny Ośrodek Diagnostyki i Terapii Niepłodności. Placówka powstała w ramach Programu Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020.

Ministerstwo Zdrowia, w drodze konkursu wyłoniło 16 jednostek w Polsce, w których utworzono takie ośrodki, jedną z nich jest Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie. Aby spełnić konkursowe wymogi trzeba było spełnić bardzo wysokie wymagania.

Gospodarzami uroczystego otwarcia byli marszałek Władysław Ortyl oraz dyrektor szpitala Krzysztof Bałata. Na wydarzenie przybyli m.in. wicewojewoda Lucyna Podhalicz, biskup Jan Wątroba, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Sylwester Czopek, członek zarządu województwa podkarpackiego odpowiedzialny za służbę zdrowia Stanisław Kruczek oraz przedstawiciele środowiska medycznego, duszpasterze i samorządowcy.

Ośrodek jest elementem działań zmierzających do zapewnienia kompleksowej opieki nad najmłodszym pacjentem oraz rodziną. Jako samorząd wojewódzki dążymy do tego, by pozytywne zmiany w naszych szpitalach zaczynać właśnie od miejsc, gdzie rodzi się życie. Owocem tej myśli jest koncepcja budowy Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka przy szpitalu „na górce” – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Podczas otwarcia prelekcję na temat działalności ośrodka wygłosiła prof. Dorota Darmochwał-Kolarz, Kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa. Ośrodek świadczy kompleksową pomoc parom dotkniętym problemem niepłodności, zarówno niepłodności u kobiet jak i mężczyzn. Pacjenci nie muszą posiadać skierowania do ośrodka, a całość jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W ramach inwestycji wartej ponad 3,5 mln złotych zakupiono wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny oraz przeprowadzono generalny remont pomieszczeń Kliniki Ginekologii i Położnictwa. Samorząd Województwa wsparł inwestycję kwotą ponad 460 tys. zł.

Jak wielokrotnie podkreślano podczas otwarcia, przewagą rzeszowskiego ośrodka jest to, że wszystko odbywa się w jednym miejscu i w warunkach szpitalnych, jest refundowane przez NFZ, a pacjenci znajdują się pod opieką wykwalifikowanego personelu z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu niepłodności.

W ramach otwarcia Biskup Jan Wątroba poświęcił i pobłogosławił nowo otwarty ośrodek.

 

Zapraszamy na fotorelację dostępną na portalu podkarpackie.pl