Aktualności

Szpital w Krośnie zapewni dzieciom specjalistyczną i kompleksową opiekę

Nowoczesne oddziały: ginekologiczno-położniczy, noworodkowy, dziecięcy oraz patologii ciąży są już do dyspozycji najmłodszych oraz ich mam. Dziś w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Krośnie zaprezentowano efekty realizacji projektu Regionalne Centrum Południowego Podkarpacia „Kobieta i Dziecko”.

Dzięki zrealizowanym inwestycjom znacznie poprawiły się warunki pobytu pacjentów, szczególnie bezpieczeństwo oraz komfort. Jednak projekt nie ograniczył się do remontów budynków oraz zakupienia nowego sprzętu.

Zadanie miało systemowy charakter, objęło profilaktykę, diagnostykę, leczenie i rehabilitację pod względem różnych schorzeń. Główne założenie polegało na tym, by zapewnić kompleksową opiekę nad kobietą i dzieckiem, od momentu ciąży aż po opiekę nad pacjentem w wieku młodzieńczym - mówił Stanisław Kruczek członek zarządu województwa podkarpackiego odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Realizacja projektu trwała blisko dwa lata i kosztowała ponad 20 mln zł. Większość środków to pieniądze z budżetu UE, zadanie wsparł także Samorząd Województwa Podkarpackiego, wkład finansowy szpitala to zaledwie 6 % kosztów.

- Warto dodać, że jest to pierwszy oficjalnie zakończony projekt w służbie zdrowia realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Pozostałe inwestycje są już w trakcie realizacji, łączna wartość zadań wykonywanych przez szpitale wojewódzkiego i powiatowe to blisko 0,5 miliarda złotych, jest to kwota do tej pory niespotykana w naszym regionie – podkreślił członek zarządu Stanisław Kruczek.

Wicemarszałek Maria Kurowska zaznaczyła, że inwestycja w Krośnie to początek dużych inwestycji na rzecz zapewnienia dzieciom kompleksowej opieki medycznej.

Na bazie Uzdrowiska w Rymanowie oraz Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie chcemy utworzyć Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka. To przedsięwzięcie będzie wymagało dużo pracy, wielkich nakładów finansowych, ale na pewno warto podjąć się tego, bo zdrowie najmłodszych pacjentów musi być dla nas sprawą absolutnie priorytetową – powiedziała.

Poświęcenia wyremontowanych oddziałów i nowego sprzętu dokonał ksiądz arcybiskup Adam Szal. W uroczystościach uczestniczyli także parlamentarzyści: Senator RP Alicja Zając i Poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, a także Radni Województwa Podkarpackiego - Dorota Chilik, Joanna Bril oraz Jerzy Borcz.

W oddziale ginekologiczno-położniczym wydzielono trzy obszary funkcjonalne: ginekologiczny, położniczy oraz patologii ciąży, liczące w sumie 54 łóżka. Przygotowano też pokoje dla personelu medycznego, gabinety zabiegowe i salę pooperacyjną z punktem nadzoru pielęgniarskiego. Kobiety i dzieci mają do dyspozycji pokoje dla dwóch matek i dwóch noworodków z możliwością wstawienia trzeciego łóżeczka dla dziecka. Wyposażono je w urządzenia umożliwiające mycie i pielęgnację noworodka. Większość pokoi zaprojektowano z węzłami sanitarnymi wyposażonymi w natrysk oraz WC. Są też ogólnodostępne łazienki, w tym przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

W ramach inwestycji przebudowano trakt porodowy. Powstały cztery sale do porodów rodzinnych, wyposażone w węzeł sanitarny zapewniają wygodę i kompleksową obsługę. Szpital po zmianach umożliwia odbywanie porodów w pojedynczych salach porodowych przy obecności osoby towarzyszącej, możliwość kangurowania noworodka przez ojca po cięciu cesarskim, utworzenie sali dla matek i noworodków do pierwszego miesiąca życia, które z różnych przyczyn muszą być ponownie objęte leczeniem szpitalnym.

Utworzone zostały także dwie sale przedporodowe, w których będą przebywały pacjentki przyjęte do porodu. Powstała też sala poporodowa przeznaczona dla kobiet po porodach powikłanych oraz pokój resuscytacji noworodka. Dużym udogodnieniem jest utworzenie trzech izb przyjęć - dla oddziału ginekologiczno-położniczego oraz oddziału dziecięcego.

Z myślą o prawidłowym rozwoju najmłodszych zmodernizowano Oddział Dziecięcy, gdzie w ramach izby przyjęć wydzielono pomieszczenia rejestracji, poczekalni, pokoju badań oraz węzła sanitarnego przystosowanego dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Dla nieco starszych dzieci wydzielono strefę dziennego pobytu pacjenta oraz rozdzielono węzły sanitarne osobno dla dziewcząt i chłopców. Jest także miejsce dla dzieci młodszych do 3 lat, w którym może być hospitalizowanych jednocześnie 22 małych pacjentów, w pokojach dwuosobowych lub jednoosobowych oraz w izolatce.

Stanisław Kruczek pogratulował pracownikom i dyrekcji szpitala efektów projektu:

Państwa działania doskonale wpisały się w opracowaną przez Ministerstwo Zdrowia mapę potrzeb z uwagi na kompleksowy i ponad powiatowy zakres świadczeń. Cieszy też fakt, że udało się doposażyć szpital w kosztowny i bardzo potrzebny sprzęt m.in. mammograf czy karetkę neonatologiczną. Szpital w Krośnie służy nie tylko mieszkańcom miasta, ale również całej południowej części Podkarpacia. Dla nas - samorządu województwa jest bardzo ważne, by ta placówka nadal się rozwijała i dołożymy wszelkich starań by tak było – podkreślił Stanisław Kruczek.

Zapraszamy na fotorelację dostępną na portalu podkarpackie.pl