Aktualności

Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu MSWiA

Dobra wiadomość dla województwa podkarpackiego i jego mieszkańców. Wczoraj w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie miała miejsce uroczystość oddania do użytku nowego sprzętu medycznego: karetek pogotowia, kardiomonitorów i lądowiska dla helikopterów. Jest to część dużego projektu na ponad 90 mln zł realizowanego w tym szpitalu, związanego z drugim szpitalnym oddziałem ratunkowym na terenie miasta i blokiem operacyjnym. Zarząd województwa podkarpackiego reprezentował Stanisław Kruczek.

W tym ważnym wydarzeniu brało udział wiele dostojnych gości: ks. bp ordynariusz Jan Wątroba, sekretarz stanu MSWiA Krzysztof Kozłowski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, parlamentarzyści Krystyna Wróblewska, Kazimierz Gołojuch, Halina Szydełko, Mieczysław Miazga, dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia Robert Bugaj, starosta rzeszowski Józef Jodłowski, dyrektor szpitala MSWiA Zbigniew Widomski, pracownicy szpitala oraz wielu innych gości.

Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu środków unijnych i budżetowych. Całkowita wartość projektu to ponad 70 mln zł, z czego ok. 13 mln zł pochodni z Unii Europejskiej.

Z pewnością cieszy fakt, że przy pomocy Funduszy Europejskich, jeden z bardziej rozpoznawalnych szpitali w naszym regionie, zwiększył swoje możliwości w zakresie ratownictwa medycznego i poszerzył zakres usług medycznych. Utworzenie szpitalnego oddziału ratunkowego jest bardzo ważne dla mieszkańców Rzeszowa i całego regionu, ponieważ odciąży to działający SOR w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2. Dzisiejsza uroczystość nawiązuje do Światowego Dnia Chorego, który uzmysławia nam słowa papieża Franciszka, jak w naszym życiu jest potrzebny drugi człowiek w sytuacji choroby czy nieszczęścia, ale także aparatura i sprzęt przekazany do użytku, służący do diagnozowania i ratowania życia naszego bliźniego – zaznaczył Stanisław Kruczek, członek zarządu odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

Projekt „Rozbudowa SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie w celu stworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z lądowiskiem" jest realizowany w ramach Osi Priorytetowej IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia, Działanie 9.1 Infrastruktura Ratownictwa Medycznego w zakresie utworzenia nowych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych powstałych od podstaw lub na bazie istniejących izb przyjęć ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk wstępnej interwencji terapii (roboty budowlane, doposażenie) – tryb poza konkursowy, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Umowę o dofinansowanie podpisała Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia Anna Goławska oraz Zastępca Dyrektora ds. ekonomicznych SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie Anna Lubas. Planowany termin zakończenia projektu to IV kwartał 2020.

Zapraszamy na fotorelację dostępną na portalu podkarpackie.pl