Aktualności

Wiecha na nowym budynku tarnobrzeskiego szpitala

Trwa budowa Ośrodka Radioterapii w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. Na dachu budynku zawieszono tradycyjną wiechę, a to oznacza, że budynek jest już w stanie surowym.

Inwestycja realizowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego i współfinansowana ze środków budżetu województwa. W symbolicznym zawieszeniu wiechy wziął udział marszałek Władysław Ortyl oraz Stanisław Kruczek, członek zarządu odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

Budowa Ośrodka Radioterapii znajduje się na mapie potrzeb onkologicznych i wpisuje się w Strategię Polityki Zdrowotnej województwa podkarpackiego, realizując główne założenie Priorytetu nr I - „Wzmocnienie infrastruktury w wybranych obszarach ochrony zdrowia w województwie podkarpackim” poprzez „Rozbudowę oraz modernizację istniejących ośrodków onkologicznych”. Prognoza zawarta w mapach potrzeb zdrowotnych zakładała potrzebę utworzenia w Tarnobrzega dwóch akceleratorów liniowych. Realizacja tego zadania zapewni kompleksowy zakres udzielania świadczeń w zakresie onkologii w Tarnobrzegu co przyczyni się znacznie do poprawy dostępności oraz jakości lecznictwa onkologicznego w województwie podkarpackim.

- Ponad 50 mln zł zostało przeznaczonych na inwestycje w tym szpitalu. To bardzo cieszy, że będziemy mieć tutaj w tym miejscu ten ośrodek. To tylko świadczy, że środki z Unii Europejskiej są bardzo dobrze wykorzystywane – powiedział do zgromadzonych gości Władysław Ortyl.

Do gości zwrócił sie także Stanisław Kruczek.

-To kluczowa inwestycja na mapie Podkarpacia. Swoim zasięgiem będzie obejmować województwo świętokrzyskie i lubelskie. Tym samym na mapie potrzeb zdrowotnych zniknie biała plama związana z leczeniem chorób onkologicznych. Ośrodek ten poprawi dostęp do leczenia chorób cywilizacyjnych w promieniu 70 km od Tarnobrzega - mówił Stanisław Kruczek.

Umowa na wykonawstwo Ośrodka Radioterapii została podpisana w 12.04.2018 r. Termin zakończenia jest przewidziany na 31.10.2019r.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Województwa Podkarpackiego i współfinansowany jest ze środków budżetu województwa, budżetu państwa. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 50 mln zł.

W ramach zadania powstanie Ośrodek Radioterapii z częścią diagnostyczną-przychodnianą oraz terapeutyczną, mieszcząca dwa bunkry naświetleń. Ponadto wyposażony zostanie w dwa wysokoenergetyczne akceleratory liniowe wraz z system planowania leczenia. Ośrodek Radioterapii będzie połączony z istniejącym Centrum Onkologii, w którym mieści się oddział onkologii i dzienna chemioterapia.

Generalnym Wykonawcą jest Konsorcjum Vamed Standortentwicklung und Engineering GmbH z siedzibą w Wiedniu i Vamed Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, wykonawcą robót budowlanych jest firma Ekosystem Sp. z o.o. z siedzibą w Węgrzyce (koło Krakowa).

 

Zapraszamy na fotorelację dostępną na portalu podkarpackie.pl